Psikoteknik nedir?

Psikoteknik nedir sualinin kapsamli olarak cevabini ve ehliyet alacak kisilerle ne gibi bir iliskisi olduguna bakacağız. Psikoteknik, hakikatinde psikoloji kapsamında değerlendirilebilecek bir ifadedir. Fertlerin çalışma koşullarına ne kadar geçim sağlayabildiğini, dayanıklıklarını, o işte ne kadar zaman geçirebildiğini çalıştığı saat vakitçe ne kadar yarar verebildiğini kapsamlı olarak tanımlayan bir araştırma usulüdür.

Usulde ayrıca şahısların fiziksel olarak bir yanılgıyı olup olmadığına testlerle uygulamalı olarak karar veren usul kısacası ehliyet almak isteyen şahısların ruhsal ve fiziksel olarak sıhhatli olup olmadığını anlama usulüdür. Psikoteknik nedir sualinin kapsamlı ifadesi bu biçimdedir ancak detaya girmek gerekirse ehliyet almak isteyen şahıslara göz tetkiki gibi, el ve ayak kullanımının uygunluğu ve süratliliği gibi etmenlerde ölçülmektedir.

Ehliyet almak isteyen fertlerde en ehemmiyetli uzuvlardan biri olarak görülen gözün sıhhatli olması gerekir, hassasiyeti olan fertlere ehliyet verilemeyebilir, lüzumlu ölçümlerle bu bedeller tespit etilir. Bu usulün emeli trafiğe çıkmak isteyen fertlerin yeterli olgunluğa ve donanima sahip olmalarını sağlar, yeterli görülen fakat az da olsa hatayı olan sürücü adayları eğitimlerden geçirilir ve bu hatalarını da kapatmasi sağlanır.

Bu eğitimler trafikte kavrayışlı ve trafik kaidelerine dikkat eden sürücü fertlerin olusmasını sağlamaktır. Ehliyet evrakı almak istiyorsanız öncelikle bu testten geçmeniz gerekmektedir. Egitim müessesemizde de bu usulle lüzumlu testler yapılmakta ve şahısların ehliyet almaya yatkın olup olmadıkları ölçülmektedir. Psikoteknik nedir sualinin yanıtı bu biçimdedir. Müessesemizden uygun kosullarda bu sistemden yararlanabilirsiniz.

Psikoteknik evrakı, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki çalısanlar tarafından ehliyet almak isteyen şahıslara yapılan testler neticeyi verilen evraktır. Belgenin verilebilmesi için sürücü adayının bu testlerden istenilen seviyede basarılı olarak geçmesi gerekir. Fiziksel olarak ve ruhsal istikametten testlere tabi yakalanan şahıslar bu testlerden basarılı geçmelidir. Bu evrakın kanunlarca belirten mevzuata da uygun olarak tertip edilmiş hali Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Related Posts
Yorum Yap

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbeti Aç 👋
Nasıl yardım olabilirim?
Merhaba 👋
Size yardım edebilir miyiz?