Sinyal Vermeyene Ehliyet Yok

Yeni yönetmelikte, manuel vitesli araçlarda girilen direksiyon uygulama sınavlarının  ilk dört hakkında başarısız olan kursiyerler, ikinci dört sınav hakkını otomatik vites  araçlarda kullanabilecek.Sürücü kursuları bu konuda daha çok eğitim vererek kursiyerleri sıkı bir çalışmaya alıyorlar..

 

Milli eğitim Bakanlığı, Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yönetmeliğinde değişiklik yaparak, ehliyet kurslarının il ve ilçelerde açılmasına ilişkin nüfus şartları ile bazı sınav usullerini yeniden belirledi. Buna göre, direksiyon sınavının süresi en az 35 dakika olacak. sınavın ilk 5 dakikasında kursiyere aracı tanımayla ilgili sorular sorulacak. Kursiyerin aracı tanımada başarısız olması halinde sınava son verilecek. Trafik sınavında başarısız olunması halinde ise araç öğretmen tarafından sınav başlangıç yerine getirilecek.

Değişiklikle, manuel vitesli araçlarda  girilen direksiyon uygulama sınavlarının ilk dördünde başarısız olan kursiyerler,  istemeleri halinde ikinci dört sınav hakkını otomatik vites araçlarda  kullanabilecek.

AA muhabirinin MEB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yeni  düzenlemeyle sürücü kurslarının niteliklerinin daha da artırılması amaçlandı.

Yeni düzenlemeye göre, bir ilçede faaliyet gösterebilecek sürücü kursu  sayısı, Türkiye İstatistik Kurumunca her yıl belirlenen nüfus sayıları dikkate  alınarak bakanlıkça tespit edilecek.

Nüfusu 10 bin ile 20 bin arasındaki ilçelerde bir, 20 binden 30 bine  kadar olan ilçelerde iki, 30 binden sonra 50 bine kadar olan ilçelerde üç, 50  binden sonraki her 50 bin nüfus için ise üç kurs açılması öngörülüyor.

Nüfusu 10 binin altındaki ilçelerde ise sürücü kursu açılması mümkün  olmayacak. Kurs açılabileceği ilan edilen ilçeler için talep edenlerin ön  başvurusu, bakanlıkça oluşturulacak modül üzerinden alınacak.

SINAV SÜREÇLERİNE YÖNELİK DÜZENLEMELER

Yönetmelik değişikliğiyle, direksiyon eğitimi ve sınav süreçlerinin  iyileştirilmesine yönelik ciddi hükümler de getirildi.

Sürücü kurslarınca yapılan ön sınavda başarı sağlamalarına rağmen  bakanlık tarafından gerçekleştirilen sınavda başarısız olan kursiyerlerin  oranının yüzde 55’in üzerinde olması halinde, kursa idari para cezası  uygulanacak.

Her yıl sonunda valiliklerce oluşturulacak komisyon tarafından  belirlenen taban kayıt ücretine aykırı hareket eden kurslara da idari para cezası  uygulanacak.

Değişiklikle, kursiyerlerin derse devam durumlarının yerinde kontrolü  için il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince personel görevlendirilebilecek.

Manuel vitesli araçlarda direksiyon uygulama sınavına giren ve  bunların ilk dördünde başarısız olan kursiyerlerin, dilerlerse ikinci dört sınav  hakkını otomatik vites araçlarda kullanabilmesine imkan tanındı.

MEB yetkilileri, sürücü kurslarında verilen eğitimlerin ciddiyetini  artırmanın ve kurallı sürücü yetiştirmenin bakanlığın en önemli  hassasiyetlerinden biri olduğunu vurguladı. Yetkililer, direksiyon uygulama sınavlarında tablet bilgisayarlar  üzerinden değerlendirme yapılmasına imkan tanıyacak çalışmaların da tamamlanmak  üzere olduğunu bildirdi.

Related Posts
Yorum Yap

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbeti Aç 👋
Nasıl yardım olabilirim?
Merhaba 👋
Size yardım edebilir miyiz?