Eski tip sürücü belgelerinin yenilenmesi

Eski tip sürücü belgelerinin yenilenmesi

Türkiye’de milyonlarca kişi, eski tip sürücü belgelerine sahip olup, dijital entegrasyon kapsamında eski sürücü belgelerinin yenilenmesi kararı alınmıştır.

İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2022 olarak belirlenen eski tip sürücü belgelerinin yenilenmesi için verilen son süre, 31 Aralık 2024’ye uzatılmıştır.

Kararın alınmasında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle vatandaşların bahsi geçen sürede yenileme için müracaat edememeleri ve yeni dönemde yoğunluk oluşmaması gerekçeleri etkili olmuştur.

1 Ocak 2016 tarihinden önce verilen sürücü belgeleri, eski tip sürücü belgesi olarak kabul edilmektedir. Bu tarihten sonra alınan sürücü belgeleri, yeni tip olarak kabul edilmektedir.

Eski tip sürücü belgeleri ne kadar süreyle geçerlidir?

31 Aralık 2024 tarihine kadar yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri, bu tarihten sonra “geçersiz” olarak kabul edilecektir.

Geçersiz belgeler ile araç kullanan kişilere; Karayolları Trafik Kanunu’nun 39/3 maddesi gereği ‘Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak’ fiilinden idari para cezası uygulanacaktır.

Sürücü Belgesi

Sürücü Belgesi yenileme randevusu nasıl alınmaktadır?

Eski tip sürücü belgesi yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınmaktadır.

Müsaitlik durumuna göre herhangi bir Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nden randevu oluşturulabilmektedir.

Eski tip sürücü belgesi gerekli evrakların toplanması ve yenileme ücretinin yatırılması ile gerçekleşmektedir.

Sürücü belgesi yenileme için gerekli olan evraklar, başvurudan önce eksiksiz bir şekilde toplanmalıdır.

 

Eski tip Sürücü Belgesi yenilemek için gerekli evraklar nelerdir?

Eski tip sürücü belgelerini yenilemek için “olmazsa olmaz” niteliğindeki evraklar şöyle sıralanmaktadır;

  • Sürücü Sağlık (Sürücü Olur) Raporu: İlk adım, bir hastaneden kişinin sürücü olmasına bir engel olmadığını gösterir nitelikteki “Sürücü Sağlık” raporu almaktır.
  • 1 Adet Biyometrik Fotoğraf: Eski tip sürücü belgesini yenilemek isteyen kişi, 6 aydan eski olmamak kaydıyla biyometrik fotoğraf çektirmelidir.
  • Nüfus Cüzdanı veya Pasaport: Başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimlik kartının, süresi dolmamış pasaportun veya resmi iş kimliğinin ibra edilmesi gerekmektedir.
  • Gerekli harçların ödendiğini gösterir belge: Eski tip sürücü belgesinin yenilenmesi için ilgili bankalara harç ödendiğine dair belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Adli Sicil Belgesi: Başvuruda mutlaka bulundurulması gereken adli sicil belgesi, e-Devlet üzerinden temin edilebilmektedir.
  • Kan Grubu Kartı: Sürücü belgesi yenileme talebinde bulunan kişi kan grubunu biliyorsa beyanla, şayet bilmiyorsa kan grubunu belirten sağlık kurumu raporuyla başvuruda bulunmalıdır.

 

Yeni tip sürücü belgelerinin teslimi

Yeni tip sürücü belgeleri başvuru esnasında belirtilen adrese ortalama 1 hafta süre içerisinde gönderilmektedir.

Yeni tip sürücü belgesinin tesliminin beklendiği süre içerisinde talep edildiği takdirde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından 15 gün süreyle geçerli olan “geçici sürücü belgesi” verilmektedir. Yeni tip sürücü belgesinin gecikme durumuna göre, geçici sürücü belgesi için yeniden başvuru yapılabilmektedir.

Eski tip sürücü belgeleri

Yeni tip sürücü belgelerinin özellikleri

Yeni çipli sürücü belgelerinin basımı Ankara’da gerçekleştirilmektedir. Lazer baskı ile üretilen bu belgelerdeki fotoğrafların üzerinde kopyalamayı önlemek amacıyla hologram, fotoğrafın arka kısmında ise ayrı bir güvenlik tasarımı yer almaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir: Araç Sürme Yasağı

 

 

 

Related Posts
Yorum Yap

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbeti Aç 👋
Nasıl yardım olabilirim?
Merhaba 👋
Size yardım edebilir miyiz?