Sürücü Belgesi E-Sınav nedir?

Sürücü Belgesi E-Sınav nedir?

E-Sınav, sürücü adaylarının yeterliliklerini ölçmeyi amaçlayan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen merkezlerde ve illerde bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen sınavlardır.

E-Sınavın Avantajları Nelerdir?

İlk olarak 2015 tarihinde uygulamaya konulan E-Sınav ile zamandan ve sınav baskı maliyetlerinden tasarruf edilebildiği gibi, sınav yerinde de esneklik sağlanabilmektedir.

Kimler E-sınava başvurabilir?

Uzman bir sürücü kursunda verilen teorik eğitimleri tamamlamış ve e-sınav giriş harcını yatıran herkes E-Sınav randevusu alabilir.

E-Sınav’a girmeden önce bilinmesi gerekenler nelerdir?

Merkezi sınav sistemi örneğindeki gibi aylarca beklemeyi gerektirmeyen ve E-sınav merkezinin uygun gördüğü günlerde alınabilen E-sınav randevusu, sürücü kursu tarafından talep edilmektedir.

Sürücü adaylarına kursa kayıtlı olduğu ilçe dışında da sınava girme hakkı tanınmıştır.

E-sınavdan merkezi sınava geçiş yoktur ancak merkezi sınav sisteminden e-sınava geçiş mümkün kılınmıştır.

Kılavuza göre; sınav başvurusu onaylanan sürücü adayı, en fazla 3 gün kala randevusunu değiştirebilmektedir. Sınava 3 günden daha az zaman kaldıysa, bu seçenek rafa kalkmaktadır.

E-sınav

E-sınav kaç sorudan oluşur?

Sürücü adayları için uygulanan e-sınavda, merkezi sınavda olduğu gibi toplam 50 soru bulunmaktadır. Bunların 12’si ilk yardım, 6’sı trafik adabı, 23’ü trafik ve 9’u motor sorusudur.

E-Sınavda başarılı sayılmak için en az 35 soruyu doğru cevaplayarak 70 puan alınması gerekmektedir. Her soru çoktan seçmelidir.

E-sınavda, sürücü adaylarına 45 dakika verilmektedir.

 

Ehliyet E-Sınav nasıl yapılıyor?

E-sınav, tamamen bilgisayar ortamında gerçekleşmektedir. Sorular özel yazılım ile hazırlanmıştır.

Sürücü adaylarının karşısına ekranda çoktan seçmeli sorular çıkmakta ve ileri-geri tuşlarıyla sorular değiştirilebilmektedir.

E-Sınavdan başarısız olursanız..

Eğer E-Sınavdan başarısız olduysanız sakın üzülmeyin. Sizin için hiçbir şey bitmiş sayılmaz..

Sınavda başarısız olan bir sürücü adayı, en geç 15 gün içerisinde mümkün olan en yakın tarihe çevrimiçi randevu alabilmektedir.

Sürücü adaylarına toplamda 4 defa E-sınava giriş hakkı verilmektedir.  İlk hakkında başarısız olan adaylar için henüz 3 hak daha söz konusudur.

45 gün içerisinde bir sınava katılınmadığı takdirde 1 hak yanmaktadır. Bu nedenle, başarısız olunan sınavdan sonra en yakın tarihe sınav randevusu alınmalı ve sınava katılım sağlanmalıdır.

Randevu başvurusu, sürücü adayının başarısız olduğu tarihten 1 (bir) gün sonra başlatılmaktadır.

E-Sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Merkezi sınavların sonuçları 12 günden önce öğrenilemezken, E-sınavın en önemli avantajlarının başında; sonuçlarının hızla öğrenilebilmesi gelmektedir. Sürücü adayları, E-sınav sonuçlarını sınav biter bitmez öğrenebilmektedir.  Bu sayede başarısız olan sürücü adayları, en yakın tarihe yeniden randevu alabilmektedir.

E-Sınav sonrası direksiyon sınavına ne zaman girilir?

E-Sınavda başarılı olan adayların en çok merak ettiği konuların başında direksiyon sınavına ne zaman girilebileceği gelmektedir.

Direksiyon sınavları için direksiyon derslerinin sürücü kursu tarafından organize edilmesi gerekmektedir. Bu durum, sürücü adayının uygunluk durumuyla ilişkilidir.

Uygunluk durumuna göre E-Sınavdan en erken 2 hafta sonra direksiyon derslerine başlanabilmektedir.

 

Sizi E-Sınav’a 25 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman kadromuzla hazırlıyoruz. Bizimle iletişime geçin. 

Dikkatinizi Çekebilir: Sürücü Kursu Fiyatları

 

Related Posts
Yorum Yap

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbeti Aç 👋
Nasıl yardım olabilirim?
Merhaba 👋
Size yardım edebilir miyiz?