Sürücü Belgesi yenileme

Sürücü Belgesi yenileme

Karayolları Trafik Kanunu’na göre sürücü belgelerinin geçerlilik süresi yasal olarak 31 Aralık 2024 tarihinde sona erecektir. Bu nedenle, eski tip sürücü belgesine sahip olanların bu tarihe kadar belgelerini yenilemeleri gerekmektedir.

Sürücü Belgesi yenileme için yapılması gerekenler nelerdir?

Sürücü belgesi yenilemek için gerekli ilk adım bir hastaneden sağlık raporu almaktadır.

Sağlık raporunu alan kişilerin, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden online olarak ya da ALO 199 hattını arayarak yeni sürücü belgesi için randevu alması gerekmektedir.

Sürücü belgesi yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

Sürücü belgesi yenileme randevusu aldıktan bir sonraki aşamayı başvuru esnasında bulundurulması gereken belgeleri hazırlamak oluşturmaktadır.

İlgili belgeler eksiksiz şekilde toplanarak hazır bulundurulmalıdır.

Sürücü belgesi yenileme için gerekli evraklara kısaca göz atalım.

  • Gerekli harçların ödendiğine dair belge. Sürücü belgesi yenileme sürecinde ilgili kurumlara harç ve damga paylarının yatırıldığını gösteren belgedir.
  • Sağlık Raporu. Başvurudan önce hastaneden alınan “Sürücü olur” sağlık raporu, başvuru esnasında teslim edilmek üzere hazır bulundurulmalıdır.
  • Nüfus Cüzdanı veya Pasaport. Sürücü belgesi yenilemek isteyen kişinin kimliğini ibraz etmek için gerekli belgeler; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimlik kartı, süresi dolmamış pasaport veya resmi iş kimliği olarak sıralanmaktadır.
  • Adli Sicil Belgesi. E-devletten kolayca edinilebilecek adli sicil belgesi başvurunun sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için olmazsa olmazdır.
  • 1 Adet Biyometrik Fotoğraf. Sürücü belgesini yenilemek isteyen kişiye biyometrik fotoğrafını tıpkı sağlık raporu gibi başvurudan önce hazırlaması önemli olup, biyometrik fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olması gerekmektedir.
  • Kan Grubu Kartı. Kan grubunu bilmeyen ve beyan edemeyen kişilerin sağlık kurumundan alacağı bir kan grubu kartını başvuru esnasında yetkililere teslim etmesi zorunludur.

 

Sürücü belgesi yenileme ücreti nedir?

Sürücü belgesini yenilerken ödenmesi gereken çeşitli ücretler bulunmaktadır. 2022 yılı itibariyle eski tip sürücü belgesini yenilemek isteyenlerin 13 TL’si değerli kağıt bedeli ve 2 TL’si polis vakfı hizmet bedeli olmak üzere 15 TL harç ödemesi yapması gerekmektedir.

Yeni tip sürücü belgesine sahip olup, süresi dolanların ise ödenmesi gereken tutar değişmektedir. Bu durumda tutar 280 TL değerli kağıt bedeli ve 65 TL polis vakfı hizmet bedeli 45 TL harç olarak belirlenmiştir.

Harç, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ile anlaşmalı bankaların şubelerinden, ATM kanalları veya internet bankacılığı üzerinden ödenebilecektir.

Sürücü Belgesi

Yeni kimlik belgesi ne zaman ulaşır?

Başvuru ile birlikte sürücülerin 15 gün boyunca kullanabilecekleri geçici sürücü belgesi hemen teslim edilmektedir.

Yeni tip sürücü belgesinin teslim süresinin uzaması durumunda, sürücünün talebi ile geçici sürücü belgesinin süresi uzatılabilir veya yeni bir belge verilebilir.

Yeni tip sürücü belgelerinin basımı Ankara’da tek bir merkezde lazer teknoloji kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Belgelerdeki fotoğrafların üzerinde kopyalamayı önlemek amacıyla hologram, fotoğrafın arka kısmında ise ayrı bir güvenlik tasarımı yer almaktadır.

Baskısı tamamlanan yeni tip sürücü belgeleri, sürücülerin başvuru esnasında beyan ettikleri adreslerine postayla gönderilmektedir.

Yeni tip sürüsü belgelerinin geçerlilik süresi nedir?

Merak edilen bir diğer husus ise en geç 31 Aralık 2024’e kadar alınması gereken yeni tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresidir. Buna göre, yeni tip belgelerin süresi;

  • Minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl,
  • Motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olarak kabul edilecektir.

Bu süre sonunda sürücüler, yeni bir sağlık kontrolünden geçerek belgelerini yenileyebilecektir.

Dikkatinizi Çekebilir: Eski tip sürücü belgelerinin yenilenmesi

Related Posts
Yorum Yap

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbeti Aç 👋
Nasıl yardım olabilirim?
Merhaba 👋
Size yardım edebilir miyiz?