Psikoteknik Belgesi nedir?

Psikoteknik Belgesi nedir?

Psikoteknik belgesi, trafikte dikkat, algı, hafıza, muhakeme, motor beceriler, hız ve öfke kontrolü gibi yeterlilikleri ölçmeye yarayan psikoteknik testi sonucunda verilen ve sürücülerin standartlara uygunluğunu kanıtlayan bir belgedir.

Tüm sürücüler için önem arz eden bu faktörler, özellikle uzun seyahatler yapan, başkalarının can ve mal güvenliğinden sorumlu olan ticari araç sürücüleri için daha önemlidir.

Psikoteknik belgesinin temel amaçları; trafik kazalarının önüne geçilmesi, trafik sisteminin iyileştirilmesi ve sürücülerin güvenli sürüş becerilerinin geliştirilmesidir.

Kişinin trafikteki algı, dikkat ve motor becerileri bir ömür boyu aynı düzeyde devam etmeyeceğinden psikoteknik belgesi her 5 yılda bir yenilenmek zorundadır.

 

Psikoteknik Belgesini kimler alır?

Ticari araç sürücülerinin; 30295 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 34. Maddesinin e bendi gereği, bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını belgeleyen bir sağlık raporuna sahip olmaları zorunludur.

Psikoteknik belgesi alması ve 5 yılda bir yenilemesi gereken ticari araç kullanıcıları şunlardır;

 • Taksi sürücüleri
 • Kamyon ve tır sürücüleri
 • Otobüs, minibüs, dolmuş gibi toplu taşıma sürücüleri
 • Öğrenci ve personel servisi sürücüleri
 • Her türlü ticari taşıma yapan sürücüler

Ticari araç kullanıcıları dışında psikoteknik belgesi alması zorunlu olanlar şunlardır;

 • Kural ihlali gerekçesiyle aday sürücülüğü iptal edilenler
 • Kırmızı ışık kuralını aynı yıl içinde iki ve daha fazla kez ihlal edenler
 • Spin ve drift yaparak tehlikeli araç kullanıp ehliyeti alınanlar
 • Son 5 yıl içinde üç ve üçten fazla alkollü araç kullanma nedeni ile ehliyeti alınanlar
 • Hız sınırlarını %30’dan fazla aşmak suretiyle ihlalin işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde bu kuralı beş kez ihlal edenler
 • Aynı yıl içinde ikinci kez 100 ceza puanını dolduranlar

Psikoteknik belgesi neden alınmalı?

Psikoteknik belgesi, uzun süre seyahat eden, başkalarının canından ve malından sorumlu olan ticari araç sürücüleri açısından zorunludur.

Psikoteknik belgesine sahip ticari araç sürücülerinin, standartlara uygun ticari araç sürücüsü olduğu tescillenmiş olmaktadır.

Psikoteknik belgesine sahip ticari araç sürücüleri; sadece kendilerinin değil, trafikteki diğer araç kullanıcıları ve yayaların da güvenliğinin garantisidir.

Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik belgesi nasıl alınır?

Psikoteknik belgesi, psikoteknik testinde başarılı olanlara verilir. Ortalama 1 ile 1.5 saat arası süren ve uzman psikolog gözetiminde gerçekleştirilen bu test, Sağlık Bakanlığı tarafından yeterliliği kabul edilen simülatörler ve algı test cihazlarıyla gerçekleştirilir.

Psikoteknik test, bilgisayar destekli 12 alt testten oluşur.

Testi başarıyla geçen adaylara gözetmen psikolog tarafından e-imza ile onay verilmektedir.  Ancak belgenin e-devlette görülebilmesi için bir psikiyatrist tarafından da onaylanması gerekir

Psikoteknik belgesi 1 ile 3 hafta gibi kısa sürelerde alınabilmektedir. Burada önemli olan sürücünün kurum tarafından sunulan simülasyonlara düzenli şekilde katılması ve testi geçmesidir.

Ayrıca, acil durumlarda birkaç saat içerisinde psikoteknik belgesi verilebilmektedir.

Psikoteknik testlerin sonuçları, belge için başvuru yapan şirketin sistemine de gönderilmekte olup, işveren tarafından görülebilmektedir.

5 yılda bir yenileme sürecinde aynı simülatör sistemleri kullanılmamakta olup, trafik şartları ve teknolojik değişimler ışığında değişiklikler yapılmaktadır.

 

Psikoteknik belgesi testi neleri ölçer?

Psikoteknik testi; görsel algı, görsel hafıza, göz-el-ayak koordinasyonu, psikomotor beceriler, refleksler, dikkat, çevre görüşü, hız ve öfke kontrolü gibi özellikleri ölçer.

Psikoteknik belgesi almak isteyen sürücülerin güvenliği araç sürmesini sağlayacak zihni (algılama, dikkat, hafıza, değerlendirme), psiko-motor yetkinliklere (göz, el, ayak koordinasyonu, tepki hızı) ve kişilik özelliklerine (öfke kontrol vb.) sahip olması gerekmektedir.

Bu başlıklarda yeterliliklere sahip sürücüler; psikoteknik belgesi alabilecektir.

Psikoteknik belgesi nereden alınır?

Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş, başta Sürücü Kursları olmak üzere usul ve esaslara uygun kuruluşlardan ücret karşılığında alınabilmektedir.

Psikoteknik belge süresi dolmak üzere olan sürücülere 15 gün öncesinden bilgilendirme yapılmaktadır.

Psikoteknik

Uzman kadromuz ve gelişmiş test altyapımızla Psikoteknik belgesi hizmetimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Araç Kullanma Süreleri

 

Related Posts
Yorum Yap

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbeti Aç 👋
Nasıl yardım olabilirim?
Merhaba 👋
Size yardım edebilir miyiz?